Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas oleks võimalik teha nii, et ainult emal oleks lapsehooldusõigus?28.08.2017

Laps sündis Norras ja on registreeritud Norras. Kuid tal on Eesti kodakondsus. Lapse isa ähvardab, et läheb Norras kohtusse, et ma viisin lapse riigist välja ilma tema loata ja soovib lapse Norra viia. Ta ei anna mulle luba, et ma saaksin lapse Tallinnas registreerida. Ilma selleta ma isegi ei saa last lasteaeda kirja panna. Alimente ta ei maksa. Siis kui ta tahab last näha ja me kohtume temaga, ta kogu aeg ähvardab mind, solvab, lööb. Karjub ja kasutab selleks kõikvõimalikke sõnu, isegi siis kui laps on minu käes. Paar korda oli nii, et ta lõi mind ja laps sai ka pihta. Ma soovin kolida teise linna, kuid lastekaitse ütles, et ma ei saa seda teha. Tundub, et minul, nagu emal, pole üldse mingit õigust. Kas ma pean edasi elama nii ja kannatama? Politseis ma ei saa midagi tõestada, kuna minu näol pole jälgi sellest, et ta lõi mind. Lisaks sellele ta suitsetab kanepit (narkootikumid).
Ma ei taha, et sellinne isa suhtleks minu lapsega. Kas on võimalik teha, et ainult minul oleks hooldusõigus?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui vanematel ei õnnestu ühist hooldusõigust üksmeeles teostada, on võimalik kohtult taotleda, et kohus annaks ühele vanemale lapse hooldusõiguse osaliselt/täielikult üle. Selleks tuleb kohtule esitada vastav avaldus ja põhjendada oma väiteid.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand