Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas saaksin vabaneda elatise maksmiset, kui ma pole lapse lihane isa, kuid nimi on sünnitunnistusel?28.08.2017

Tere.
Lahutasime abikaasaga (lapse emaga) kuid ühiseid lapsi meil pole, küll aga olen lapse sünnitunnistusel kirjas. Kas on õigust nõuda minult lapse elatisraha (alimendid)? Ning kui hagi avaldus on sisse antud siis kas aitab DNA testi tegemine tõestamaks, et ma pole lapse lihane isa? Või üldse kas minul on mingisuguseid õigusi keelduda maksmisest ja kuidas selles olukorras üldse käituda.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui olete kantud lapse sünnitunnistusele, on Teil lapse suhtes ülalpidamiskohustus.

Isadust on võimalik kohtu kaudu vaidlustada, kuid vaidlustamise tähtaeg on 1 aasta alates vaidlustamise aluseks olevatest asjaoludest teadasaamisest. Näiteks kui Te olite juba lapse sündimise hetkel teadlik, et tegemist ei ole Teie bioloogilise lapsega, lõppes isaduse vaidlustamise tähtaeg lapse 1-aastaseks saamisel.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand