Perekonnaõigus

Küsimus: Kas emal on õigus keelata poja majas elamist kui poeg on maja kaasomanik?30.08.2017

Tere. Nimelt on mu poiss-sõbral maja, kus elab peale tema ka ema, õde ja ema uus elukaaslane. Pärast isa surma läks kogu kinnisvara nende kolme nimele, ema uus elukaaslane ilmus sinna alles hiljuti. Poeg on hetkel 21-aastane. Nimelt nõuab ema, et poeg kodust välja koliks ja nemad omaette elada saaksid. Ähvardab ka maja maha müümisega. Kas tal on selleks õigus kui poeg on maja kaasomanik? Olukorra teeb raskemaks see, et õel on puue ja ei suuda iseseisvalt elada ning tema hooldusõigus kuulub emale. Kas emal on võimalus maja poja seljataga maha müüa ilma poja nõusolekuta kui õde on selleks mõjutatav? Kuidas seda olukorda lahendada saaks, kas tuleks teha varajagamine, maja võrdselt pereliikmete vahel ära jagada või lihtsalt alla anda ja pojal ema nõudmisega leppida?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Antud olukorras on tervet maja võimalik müüda vaid kõigi kaasomanike nõusolekul. Kasutada võivad maja samuti kõik kaasomanikud, ühel kaasomanikul (ema) ei ole õigust nõuda, et teine kaasomanik (poeg) eluruumi ei kasutaks. Teie poolt kirjeldatud olukorras oleks vast kõige mõistlikum see, kui teised kaasomanikud ostaksid Teie poiss-sõbra osa välja, makstes talle omandi kaotamise eest hüvitist. Kui pooled jõuavad kokkuleppele, on võimalik teha seda notari juures, kokkuleppele mittejõudmisel tuleb vastava nõudega pöörduda kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand