Perekonnaõigus

Küsimus: Mis juhtub minu kinnisvaradega varaühisuse abielu korral?04.10.2017

Abieluvarasuhteks on varaühisus. Mis juhtub minu nimel olemas olevate varadega peale lahutust.
Enne abielu soetatud:
Kaks korterit millel hetkel siiani ka pangalaen peal. Mõlemad on üüritud praeguseks minu ettevõttele, mis on ka loodud enne abielu. Ettevõte teenib korteritega üüritulu.
Abielu alguses sai ühes neist korteritest ka sees elatud paar aastat.
Abielu ajal soetatud:
Soetasin ka kolmanda korteri meie uueks koduks pangalaenuga.
Abielu ajal olen ainult mina pere ülal pidanud ja raha teeninud. Minu tööga on tulnud pere sissetulek miinimum 95% ulatuses.
Peale lahutamist:
Kas mul on õigus, et lahutuse korral jagamisele läheb ainult viimane ehk kolmas korter mida kasutame ühise koduna? Kas muudab see asjaolu midagi, et abielu jooksul jätkasin pangalaenu tagasimaksmist esimesele kahele korterile? Või siis hoopis see asjaolu, et sai ühes nendest ka paar aastat sees elatud?

Tänan.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui korterid on soetatud enne abielu, on tegemist Teie lahusvaraga ja seega ühisvarana peale abielu lahutamist jagamisele ei kuulu.
Kolmas korter, mis on soetatud abielu ajal, on Teie ja abikaasa ühisvara ning kuulub abikaasade vahel peale abielu lahutamist võrdsetes osades jagamisele, olenemata abikaasade panustest abielu ajal.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand