Perekonnaõigus

Küsimus: Kas naisel või lapsel on aastatega tekkinud õigus elukaaslase korterile?04.10.2017

Õigus kinnisvarale. Jah või Ei? Naine on elanud elukaaslasega koos mehe poolt soetatud korteris peaaegu 14 aastat. Korter on notariaalselt mehe oma. Neil on sündinud ühine laps, kes saab nüüd 4-aastaseks. Mees on leidnud endale uue elukaaslase ning lahkus oma korterist paar aastat tagasi, jättes lapse ja lapse ema enda korterisse elama. Naine elas terve selle aja heas usus sellega, et mees teda toetab ja kasvatab last ning sellega seoses ei ole naine näinud vajadust ka endale kinnisvara soetada. Naine on korteris terve elatud aja (u 12a) tasunud kõik kommunaalkulud ise ning maksab neid ka käesoleval ajal. Nüüd, kus naine tahab enda eluga edasi minna, tahaks ta mehelt korterit ära osta, kuid mees küsib vastava korteri eest turuhinnast kõrgemat hinda. Seega on ta motiveeritud kasumi saamisele. Mees ei maksa ametlikult alimente, kuid toetab naist kokkulepitud summaga igakuiselt. Küsimus on: kas naisel või lapsel on tekkinud sellistel asjaoludel ja tingimustel mingisugune õigus korteri osas? Kas mees peaks arvestama sellega, et korter kuulub ka osaliselt nüüd naisele ja/või ühisele lapsele?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Antud kirjelduse alusel tuleb asuda seisukohale, et korter on meesterahva ainuomand. Sellest tulenevalt on meesterahval korteri omanikuna õigus määrata, kes temale kuuluval elamispinnal viibib või mis hinnaga ta soovib korterit võõrandada.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand