Perekonnaõigus

Küsimus: Kui palju peaks elatise maksjale endale pärast elatise maksmist raha alles jääma?31.10.2017

Kui palju peaks elatise maksjale endale pärast elatise maksmist raha alles jääma? Perekonnaseadus ütleb, et elatise maksja peab kasutama tema käsutada olevaid vahendeid enda ja lapse ülalpidamiseks ühetaoliselt. Siit võiks nagu välja lugeda, et ta peaks arvestama, et tema ja lapse kulud on võrdsed, ehk endale peaks jääma kaks korda nii palju, kui jaksab lapsele maksta. Lapsele annavad elatist ju kaks vanemat. Täitemenetluse seadustik aga ütleb, et võlglasele peab piisama poolest miinimumpalgast. Kas kuskil on seda selgemalt kirja pandud? Või ongi nii, et ka siis, kui ei ole elatist võlgu, pole alust täna kohtusse elatist väiksemaks küsima minna seni, kuni enda tarbeks pool miinimumpalka kätte jääb.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise vähendamine alla kehtiva miinimummäära nõuab väga kaalukaid asjaolusid. Kohtud on avaldanud seisukohta, et vanemal on kohustus hankida vahendid nii enda kui ka oma laste ülalpidamiseks. Ühe ülalpeetava puhul on elatise vähendamine üsnagi ebatõenäoline, kui vanemal ei ole tuvastatud töövõimetust.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand