Perekonnaõigus

Küsimus: Kas lapse ema peab panustama sama summa lapse peale, kui minu makstavad alimendid?13.11.2017

Tere. Ma maksan alimente. Kas lapse ema peab panustama sama summa lapse peale ja kui ma tahan lapse hooldusõigused teha pooleks. Et kaks nädalat emaga ja kaks minuga. Kas siis peab alimente maksma? Ja mida selleks tegema peab?
Ette tänades

Jään ootama teie vastust

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Reeglina on vanematel lapse suhtes võrdne ülalpidamiskohustus, seega tuleks elatist saaval vanemal lapse ülalpidamisse omalt poolt samaväärselt panustada.

Kui laps veedab mõlema vanemaga võrdse osa ajast ja mõlemad vanemad teevad seejuures võrdses osas kulutusi, ei teki elatise maksmise kohustust. Küll aga ei ole selline elukorraldus praktikas väga levinud, sest seda ei peeta lapsele kõige sobivamaks lahenduseks. Kohus sellist suhtlemiskorda suure tõenäosusega ei määra, sest kohtupraktikas on levinud seisukoht, et lapsel peab olema üks kindel kodu. Kui vanemad omavahel suhtlemiskorras kokkuleppele ei jõua, määrab suhtlemise korra vanema nõudel kohus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand