Perekonnaõigus

Küsimus: Mida teha, kui lapsed elavad paljuski minu juures aga ema ähvardab pidevalt summasid tagantjärgi välja nõuda?14.12.2017

Tere, mure järgmine! Kunagi tegi kohus otsuse, et lapsed elavad ema juures ja käivad üle nädala isa juures. Kogu otsus kehtis vist mõned kuud, kui kõik kirja pandud punktid hakkasid jooksma vastavalt elule, mitte paberi järgi. Nüüd läks üks lastest kooli ja elab üldse minu juures juba kaks aastat. Varem käis ema tihti Soomes ning oli ka olukordi, kus lapsed olid 12 st kuust 9 kuud minu juures. Iga kuu on lapsed minu juures väga palju, laste riided ostan kõik mina ja jalanõud, lasteaiamaksud maksan mina, kingitused ja teatrites ja huviringides käimise eest tasun ka mina. Kuna mul endal on 3 last, siis soovisin, et poiss oleks ka ametlikult meie nimekirjas ja saame suurepere toetust. Emale kannan iga kuu ikkagi 150 e nüüd, et ta saaks midagi ka minu teisele lapsele lubada. Kui midagi jälle emale ei sobi, siis ähvardab kohe kohtutäituri poole pöörduda ja tagantjärgi kõik summad küsida. Mis oleks kõige õigem lahendus? Kas oleks kõige parem variant pöörduda kohtu kantselisse, et mis edasi teha, et kohtuotsust muuta. Kas perekonnaõigus on perele tasuta? Sest kuskil pole ju kirjas, et mõlemad lapsed peavad elama ema juures. Ning ma niigi tulin vastu ja maksan talle 150 e kuus, kuigi üks laps elab minu juures ja teine tema juures. Mida oskate soovitada kuhu pöörduda?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Saan aru, et kohtulahendiga on määratud kindlaks laste elukoht ja suhtlemiskord, kuid elatist välja mõistetud ei ole. Seega on alusetu laste ema väide, et ta pöördub kohtutäituri poole elatisraha kättesaamiseks, sest see eeldaks täidedokumenti (jõustunud kohtulahendit).

Kui laste elukoha ja suhtlemiskorra osas esineb vaidlus, on põhjendatud kehtiva kohtulahendi muutmiseks kohtu poole pöörduda. Faktiline olukord peaks olema kooskõlas juriidilise poolega. Tasuta õigusabi pakub riik vähekindlustatud peredele, selleks tuleb kohtule esitada vastav taotlus, mille kohta leiate rohkem infot aadressil www.riigioigusabi.ee

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand