Perekonnaõigus

Küsimus: Kas isal üldse on võimalik nõuda endale hooldeõigust või on emal suurem võimalus saada laps endale?17.01.2018

Plaan minna elukaaslasega lahku. Olen 25a isa oma 2-aastasele tütrele. Nimelt mul küsinus, et mis tingimused on mul võita lapse hooldusõigus endale? Olen rahaliselt kindlustatud, hea töökoht hea sissetulek. Elamispinda hakkan alles otsima, sest otsustasime alles lahku minna, kuid ma väga tahaksin last saada enda juurde elama, kui üürikorterisse asun elama. Kas mul üldse on võimalik nõuda endale hooldeõigust või on emal suurem võimalus saada laps endale. Me pole abielus. Millest sõltub minu võimalused last endale võita?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui kohus peab otsustama, kummale vanemale anda üle hooldusõigus lapse viibimiskoha osas, mängib eelkõige rolli asjaolu, kummal vanemal on lapsega lähedasem side ja kes on seni lapse eest peamiselt hoolt kandnud. Vanema majanduslikud võimalused on teisejärgulised. Kindlasti ei saa öelda, et lapse emal oleksid automaatselt paremad võimalused lapse hooldusõiguse saamiseks, kõik oleneb konkreetsetest asjaoludest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand