Perekonnaõigus

Küsimus: Kas mul on 15 aastat hiljem õigus ja võimalus lapse isalt elatisraha välja mõista?05.02.2018

Tere,
selline asi juhtus, et ca 15a tagasi tutvusin põgusalt ühe noormehega kellest jäin peagi rasedaks. Noormees last ei soovinud aga mina rasedust katkestada ka ei soovinud ning me läksime lahku. Tean ta eesnime ja telefoni numbrit. Praegu elan koos teise mehega ning meil on veel üks laps. Helistasin nüüd sellele juba enam mitte noormehele ja küsisin mis ta arvab lapsele toetuse või taskuraha maksmisest. Eriti vaimustatud ta sellest ei olnud.
Küsimus on selline, et kas mul õigus saada temalt lapsele rahalist toetust ja kui on siis mida pean tegema?

Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatist on võimalik nõuda juhul, kui mees on isana märgitud lapse sünnitunnistusele. Kui teda sünnitunnistusele kantud ei ole, tuleb tal lapse isadus omaks võtta, kui ta sellega nõus ei ole, on võimalik isaduse tuvastamist nõuda kohtu kaudu. Selleks tuleb kohtule esitada vastav hagiavaldus.

Kui lapse isadus on tuvastatud, on võimalik nõuda kohtu kaudu elatise väljamõistmist (seda muidugi juhul, kui isa ei ole nõus vabatahtlikult elatist maksma). Elatise väljamõistmiseks tuleb esitada kohtule hagiavaldus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand