Perekonnaõigus

Küsimus: Kas võib ise poole lapsetoetuse summa võrra elatist vähem maksta või peab mingi otsus olema?14.02.2018

Kohus on määranud lapsele elatiseks miinimumi (praegu 250 eur). Mitmest kohast on läbi käinud, et lapsetoetuse (55 eur) võib elatise maksmisel arvesse võtta ja elatis võib olla poole lapsetoetuse võrra väiksem (27,5 euro võrra). Kuna seda seisukohta on ka riigikohus kinnitanud, siis kas võib seda ise vähendada või peab olema kohtu otsus?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatist tuleb maksta vastavalt kohtuotsusele, omaalgatuslik elatise vähendamine on ikkagi käsitletav kohtuotsuse rikkumisena. Kehtiva kohtuotsuse tühistab uus kohtuotsus. Seega tuleb elatise vähendamiseks hagiga kohtu poole pöörduda ja kui kohus hagi rahuldab, on alus väiksema elatise maksmiseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand