Perekonnaõigus

Küsimus: Kas tagantjärgi saab suuremat elatist nõuda, kui maksekäsu järgi on makstud teist summat?12.03.2018

Elatis on nõutud kahele lapsele maksekäsu kiirmenetlusega 2014.a 380 eurot. Hiljem on isa maksnud 420 eurot vabatahtlikult. Aga kuna miinimumelates on 2018.a on tõusnud ja kahe lapse eest peab nüüd maksma 500 eurot, soovib ema ka tagant järgi küsida puudu jäänud summa, kas ta saab seda küsida ja kas automaatselt peab maksma hakkama 500 eurot kuus kahe lapse eest või peab ema tegema uue maksekäsu kiirmenetluse ja siis saab ka tagant järgi küsida puuduvad summad?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui elatis on kohtulahendiga välja mõistetud, saab elatise suurust muuta alates uue hagi esitamisest. Tagasiulatuvalt elatise suurust antud juhul muuta ei saa, seega tagantjärgi hetkel kehtivat miinimumi nõuda ei saa. Elatise muutmiseks tuleb kohtule esitada elatise suuruse muutmise hagi, seda ei ole võimalik enam maksekäsu kiiremenetluses teha, algatada tuleb hagimenetlus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand