Perekonnaõigus

Küsimus: Kas isa võib lihtsalt maksta vähem, ostes lapsele asju ja saates mulle tšekid?14.03.2018

Tere.
Aidake palun selgeks teha. Lahutasin abikaasaga kui meie laps oli 1,3 ja abikaasa kunagi lapse kasvatusega ei tegelenud ja kohtus temaga väga harva. Terve eelmine aasta ta maksis alimendid mu kontole 200 eurot ja selle aastal sama palju, kord isegi ei maksnud üldse. Temal on oma 2 last teisest abielust ja ta töötab Soomes. Mina vaid ootasin millal ta oma lubadust täitab ja hakkab maksma rohkem nägu lubas. Nüü ta keeldub alimente tõstmast ja ütleb, et hakkab talle kooliasju ostma ja riided ja hakkab maksma sama palju 200 ja lihtsalt annab mulle tsekkid. Kuidas ta saab kooliasju osta kui kunagi kooliga ei tegelenud. Kas tal on seaduse järgi õigus nii teha, mina küll nõus pole ja tahan kohtusse avalduse kirjutada, et isa tõstaks alimente ja maksaks terve selle aja eest, mis ta ei maksnud seaduse järgi.
Aitäh

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isa lapse kasvatuses praktiliselt ei osale ja elab üldse välisriigis, ei toimi tõenäoliselt selline korraldus, et isa täidab oma ülalpidamiskohustust osaliselt vahetult ehk lapsele ise vajalikke asju ostes. Sellises olukorras ei pruugi lahus elaval vanemal olla ülevaadet lapse tegelikest vajadustest. Seega olen seisukohal, et Teie poolt kirjeldatud olukorras tuleks lapse isal maksta elatist poole ulatuses lapse igakuistest ülalpidamiskuludest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand