Perekonnaõigus

Küsimus: Kas ja kuidas saaksin eemaldada oma 10-aastase tütre sünnitunnistuselt isa nime?15.03.2018

Tere.
Kas ja kuidas saaksin eemaldada oma 10-aastase tütre sünnitunnistuselt isa nime? Nimelt alaealisena sünnitasin ja tegin nii nagu minu ema soovis ja kirja sai pandud minu tolleaegne poiss-sõber. Lapse vastu pole ta 10 aasta jooksul huvi tundnud ja elatist ta ei maksa ja ei soovigi temalt seda aga samas ei taha ka, et minu tütar peaks tulevikus tema eest nn vastutama.
Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse sünnitunnistuselt lapse isa nime nö eemaldamine võimalik ei ole (kui just isadust edukalt ei vaidlustata või teine mees last ei lapsenda). Kui lapse isa lapse elus ega ülalpidamises ei osale, võib kohus kunagi piirata täisealise lapse kohustust oma abivajavat vanemat ülal pidada või üldse sellest kohustusest vabastada. Selleks aga peab laps kohtule tõendama, et isal ei ole alust temalt ülalpidamist saada. Selleks peaks laps kohtule esitama tõendeid muuhulgas selle kohta, et isa on rikkunud tema ülalpidamise kohustust (elatis on välja mõistetud, kuid isa pole seda maksnud ja isa suhtes on algatatud täitemenetlus), samuti selle kohta, et isa ei ole tema kasvatuses osalenud (kui isa lapse vastu huvi ei tunne, oleks igal juhul põhjendatud ühise hooldusõiguse lõpetamine). Samuti saab laps oma väiteid tõendada tunnistajate suuliste ja kirjalike ütlustega.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand