Perekonnaõigus

Küsimus: Kas poolte kokkuleppel on võimalik lihtkirjalik (mitte notariaalne) elatise kokkulepe?26.03.2018

Tere,
Kas poolte kokkuleppel on võimalik lihtkirjalik (mitte notariaalne) elatise kokkulepe?
Kui selles on väiksemad elatise määrad, kui seaduses ettenähtud, kas siis võib teine pool selle hiljem vaidlustada ja nõuda erinevuste tasumist?

Tervitades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kokkulepe elatise maksmiseks võib olla nii notariaalne kui ka lihtkirjalik, sobib ka suuline kokkulepe, kuid arvestada tuleb sellega, et kui üks pooltest sellega enam ei nõustu, on tal õigus nõuda kokkuleppe muutmist. Ehk kui vanemad lepivad praegu kokku, et elatise tasumine toimub miinimummäärast väiksemas ulatuses, võib elatis saav vanem mingil hetkel siiski nõuda elatise tasumist vastavalt seadusega sätestatud miinimummäärale. Kui pooled kokkuleppele ei saa ja vanem pöördub kohtusse ning kohus leiab, et elatise tasumine peab toimuma miinimummääras, on võimalik seda nõuda ka tagasiulatuvalt kuni 1 aasta enne elatishagi esitamist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand