Perekonnaõigus

Küsimus: Millisel juhul, millal, kus ja miks peab inimene esitama oma sünnitunnistuse?28.03.2018

Tere,
Millisel juhul, millal, kus ja miks peab inimene esitama oma sünnitunnistuse? Niisamuti ka, millisel juhul on kolmandal isikul õigus vaadata rahvastikuregistrist isiku sünnitunnistust elektroonilisel kujul?
Näiteks, kas pärimisel võib (saab) notaribüroo/notar vaadata pärija sünnitunnistust? Näiteks välismaal abielludes? (Aga eestis?)
Olen tänulik, kui oskate loetleda kohti, kus küsitakse sünnitunnistust või pääsetakse ligi selle elektroonilisele versioonile.

Aitäh!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Sünnitunnistustuse alusel tehakse kindlaks isiku põlvnemine, seega on selle esitamine (või ligipääs sünnitunnistusel olevatele andmetele) vajalik olukorras, kus tuleb tuvastada isiku põlvnemine. Vajadus põlvnemise tuvastamiseks esineb näiteks notari poolt läbiviidavas pärimismenetluses või ka näiteks olukorras, kus isikule määratakse mõni riiklik toetus, mis on seotud põlvnemisega. Sellest tulenevalt võib sünniandmetele ligi pääseda nii notar kui ka vastav ametiasutus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand