Perekonnaõigus

Küsimus: Kas 16-aastaselt eraldi elamiseks peab olema vaid ühe vanema nõusolek või on vaja mõlema oma?29.03.2018

Kas 16-aastaselt eraldi elamiseks peab olema vaid ühe vanema nõusolek või on vaja mõlema oma? Ning kui 16-aastane elab eraldi, siis kas mõlemad vanemad on kohustatud teda üleval pidama? Kas eraldi elades peaks lasteraha minema lapsele?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Alaealise lapse kasvatamise õigus ja ka kohustus on lapse vanematel. Iseenesest ei ole seadusega vastuolus olukord, kus alaealine laps elab vanematest eraldi, kuid seejuures peavad vanemad hoolt kandma selle eest, et lapsele oleks tagatud kõik võimalused normaalseks kasvamiseks ja arenemiseks. Kui laps soovib elada vanematest eraldi, peavad mõlemad vanemad sellega nõus olema.

Mõlemal vanemal on alaealise lapse suhtes ülalpidamiskohustus. Reeglina on ülalpidamiskohustus võrdne ehk mõlemad vanemad peavad katma lapse ülalpidamiskuludest poole. Riikliku lapsetoetuse saajaks saab olla vaid lapse vanem, mitte alaealine laps ise.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand