Perekonnaõigus

Küsimus: Kas laps on kohustatud isa tulevikus aitama ja hooldekodumakse maksma kui ta ei täitnud oma kohustust täisulatuses?12.04.2018

Tere,

Olen lapse ainuhooldaja. Lapse isa on maksnud mitu aastat kohtuväliselt elatist alla miinimumäära. Maksed on laekunud iga kuu. Soovisin elatist suurendada, kuid ta ei teinud seda vabatahtlikult ja kohus nõudis temalt välja alla miinimumi ja aasta tagantjärgi alla miinimumi puuduva osa.
Kas laps on kohustatud isa tulevikus aitama ja hooldekodumaksudes abistama kui ta ei täitnud oma kohustust täisulatuses?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseadus annab kohtule õiguse piirata või vabastada täisealine laps oma abivajava vanema ülalpidamiskohustuse täitmisest, kui selleks esineb mõjuv põhjus. Kui lapse isalt on elatis välja mõistetud kohtu kaudu ja ta on maksnud kohtu poolt väljamõistetud summas elatist, ei ole isa kindlasti jämedalt rikkunud lapse ees lasuvat ülalpidamiskohustuse täitmist ja puudub mõjuv põhjus lapse vabastamiseks isa (võimalikust) ülalpidamise kohustusest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirabd