Perekonnaõigus

Küsimus: Kas lapsetoetus on mõeldud last võrdselt hooldavatele vanematele võrdsetel tingimustel või ühele?17.04.2018

Tere
Lapsetoetus, mida makstakse lapse kuni 16. eluaasta saamiseni ja õppimise korral kuni 19. eluaastani. Oleme lapse emaga juba ca 5 a lahus, ametlikult abielus pole olnud, lapsehooldus jagatud 1 nädal ja 1 nädal ja minu vabal nädalal ta ikkagi päris palju minuga (peale kooli minu juurde, viin teda trennidesse ja ka koju ema juurde kuna töö võimaldab ja see ainult tore mulle). Kulud samuti - kool, söögiraha, huviringid, trennid jagame võrdselt. Siit minu küsimus - lapsetoetus läheb ema arvele aga kuu alguses kui arveid klaarime, ei tule see teemakski, kas lapsetoetus on mõeldud nö lahuselavatele võrdsetel tingimustel jagavatel vanematel konkreetselt ühele vanemale või võrdsete jagamistingimuste korral peaks ka see võrdselt jagatud olema?

Lugupidamisega!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapsetoetust makstakse ühele vanemale, reeglina on selleks vanem, kelle juures on lapse alaline elukoht. Kui lapsel on vahelduv elukoht mõlema vanema juures, maksab Sotsiaalkindlustusamet vanemate kokkuleppel lapsetoetuse ikkagi ühele vanemale, toetuse nö pooleks maksmine võimalik ei ole. Siiski tuleb arvesse võtta, et lapse vajadused on osaliselt kaetud lapsetoetusega, mõlema vanema poolt on sellega seoses lapse kulutused kaetud poole lapsetoetuse ulatuses (hetkel on lapsetoetuse suurus 55 eurot, seega saab kumbki vanem lugeda oma ülalpidamisekohustuse täidetuks 27,5 euro ulatuses). Seega tuleks seda vastavalt eeltoodud selgitusele kulude jaotamisel arvesse võtta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand