Perekonnaõigus

Küsimus: Kas enne abielu olnud korteri abielu ajal müügist saadud tulu on ühisvara?23.05.2018

Tere!
Mul on ostetud pangalaenuga korter, laenu tasuda veel 20+ aastat. Plaanime abielluda. Saan aru, et hetkeseisuga on see korter ka ühisvara valimisel minu lahusvara, kuna see on soetatud enne abielu. Mis saab aga siis, kui soovin selle korteri abielu ajal müüa? Kas sellest saadud tulu on siis ühisvara (kui valime abielludes ühisvara), või loeb see, et see on minu lahusvarast saadud tulu ja jääb minu lahusvaraks? Aga kui soovin praeguse korteri abielu ajal müüa ja soetada uue, siis kas see on ühisvara? Kas on mingi võimalus, kuidas talitada nii, et meil oleks kogu abielu ajal soetatud vara ühisvara, v.a selle korteri müügist saadud tulud/selle baasilt ostetud uus korter?

Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseaduse § 27 lõike 2 punkti 2 kohaselt kuuluvad abikaasa lahusvara hulka esemed, mis olid abikaasa omandis enne abiellumist. Punkti 3 kohaselt kuuluvad abikaasa lahusvara hulka ka esemed, mille abikaasa omandab lahusvaraga tehtud tehingu alusel. Seega kui otsustate nüüd abielluda, jääb korter Teie lahusvaraks ja korteri müümisel saadud müügitulu samuti. Kui ostate müügitulu eest uue korteri, on tegemist endiselt Teie lahusvaraga, kuid asi läheb keeruliseks siis, kui uus korter on osaliselt soetatud Teie lahusvara eest ja osaliselt abikaasade ühisvara eest – sellisel juhul on korter osaliselt abikaasade ühisvara ja osaliselt Teie lahusvara. Teie lahusvara osa võib olla väga keeruline tõendada. Kui soovite valida abieluvararežiimiks varaühisuse, võite alati sõlmida teatud esemete osa abieluvaralepingu ja määrata need emma-kumma abikaasa lahusvara hulka.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand