Perekonnaõigus

Küsimus: Kas mul on õigus jätta laps koju kuniks kohtuni nii, et ema näeb last nii tihti kui soovib?24.05.2018

Tere. Käime lapse emaga alles lepitaja juures ja pole kohtuni veel jõudnud. Laps käib hetkel nädal ema juures ja nädal minu juures (oma kodus). Mina tahan lapsele kindlat elukohta enda juures kuna saan talle rohkem võimaldada ja laps tahab ka siin olla. Lapse ema seevastu pooldab lapse solgutamist. Nüüd pages lapse ema lastekaitse hirmus kolmanda isiku juurde, kellel on alkoholiga probleeme ja on ka vägivaldne. Küsimus siis selline, et kas mul on õigus jätta laps koju kuniks kohtuni nii, et ema näeb last nii tihti kui soovib? Kuna ma ei saa olla kindel, et laps on turvalises keskkonnas.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kindlasti tuleb Teil lapsevanemana tagada oma lapse turvalisus, kuid samas ei tohi Te teha takistusi lapse suhtlemisele teise vanemaga. Kohtud ega ka lastekaitseametnikud ei poolda reeglina varianti, et laps veedab vaheldumisi nädala ühe vanemaga ja seejärel teise vanemaga – tavalise praktika kohaselt peaks lapsel olema üks kindel elukoht ja võimalus teise vanemaga piisavas mahus suhelda. Seejuures peaks üldreeglina olema vanemal võimalus lapsega suhelda isiklikult, st teise vanema juuresolekuta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand