Perekonnaõigus

Küsimus: Kas naine saab nõuda elatist kuigi elab juba aastaid uue mehega?15.06.2018

Tere
Olen juba üle 5 aasta laste emast lahus ja leppisime alguses kokku tütre elatiseraha. Tütar sai nüüd täisealiseks. Poiss 11a on vallaslapse staatusega ja kannab ainult ema perekonnanime. Mina olen tervise tõttu 80% töövõimetu kuid saan aeg-ajalt käia soomes tööl. Lapse ema elab juba aastaid vist 5 teise mehega õnnelikult koos. Kas ja kui palju on lapse emal õigus nõuda elatist, kui nüüd minna kohtu kaudu isadust tõestama jne?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Praegusel hetkel ei ole laste emal võimalik kohtu kaudu pojale elatist nõuda, sest Te ei ole kantud isana lapse sünnitunnistusele. Kui Teie isadus tuvastatakse ja Teid kantakse lapse sünnitunnistusele (kas kohtuotsuse alusel või vabatahtliku isaduse omaksvõtu teel), on Teil lapse suhtes ülalpidamiskohustus ja kui Te seda vabatahtlikult ei täida, võib ema seda nõuda kohtu kaudu. Ema uus suhe seda kuidagi ei mõjuta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand