Perekonnaõigus

Küsimus: Kas lapse emal on kohustus võtta arvesse minu kui isa soove lapse kulutuste osas?05.09.2018

Tervitused. Mina lapse isana maksan emale. Kas emal on ka kohustus võtta arvesse isa soove? Hetke teemad nt telefoni kasutus, toitumine ja füüsiline aktiivsus. Kas minul on ka õigus temalt nõuda, kui tema nõuab minult raha? Laps on 9a.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui vanematel on lapse suhtes ühine hooldusõigus, peaksid vanemad kõik last oluliselt puudutavad otsused vastu võtma ühiselt, sellisteks otsusteks on näiteks lapse kooli- ja trennivalik. Kui aga rääkida igapäevaotsustest, nagu näiteks lapse toitmine, langetab vastavad otsused vanem, kelle juures laps parasjagu viibib. Elatist maksvale vanemale ei ole seadusega ette nähtud otseselt võimalust nõuda elatist saavalt vanemalt teatud kulutuste tegemist/tegemata jätmist, kuid tal on õigus kaasa rääkida last oluliselt puudutavates küsimustes, nagu eelnevalt märkisin, ja seeläbi mõjutada elatise kasutamist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand