Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas saaks isa otse maksta elatist 16-aastase lapse arvele?17.09.2018

Tere! 16-aastane laps läks õppima teise Eesti otsa gümnaasiumisse. Isa kannab elatise lapse ema arvele. Ema ja lapse suhted on vahel täiesti olematud. Suvel viskas lapse välja ja laps elas üle kuu sõbra juures. Ema käest ta raha ei saanud - isegi mitte söögiks. Õnneks käis laps tööl ja sai hakkama. Praegu on suhted enam-vähem. Aga teades ema, ei kesta see kaua. Nüüd elab laps õpilaskodus ja kuna see kool asub kaugel, siis on kulusid omajagu. Laps tahab, et isa oleks nagu tema eeskostja ja saaks elatise oma arvele (vähemalt isa oma). Ema põhjendab, et raha on vähe ja tal on laenud ja liisingud maksta. Mida teha selles olukorras?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Saan Teie kirjeldusest aru, et elatist ei ole kohtuotsusega isalt välja mõistetud. Kui lapse ema ei ole nõus vabatahtlikult last toetama, ei omapoolse panusega ega ka isa poolt makstava elatisega, soovitaksin isal lapse seadusliku esindajana elatise väljamõistmiseks kohtusse pöörduda (kuni lapse täisealiseks saamiseni esindab last kohtumenetluses vanem, täisealisena saab laps ennast ise esindada). Kui kohus lapse emalt isa kasuks elatise välja mõistab, saab isa toetada last nii enda poolt antud ülalpidamisega kui ka ema poolt makstava elatisrahaga.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand