Perekonnaõigus

Küsimus: Kui suur võib olla maksimaalne kahe lapse elatisraha nõue, kui lapsevanem saab miinimumpalka aastal 2018?28.09.2018

Kui suur võib olla maksimaalne kahe lapse elatisraha nõue, kui lapsevanem saab miinimumpalka aastal 2018?
Käesoleva aastaga 2018.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse elatisraha suurus sõltub lapse vajaduste suurusest, kuid otseloomulikult seab vajaduste suurusele piirid vanemate majanduslik olukord. Kui elatisraha maksmiseks kohustatud vanema igakuiseks sissetulekuks on alampalk, ei ole väga tõenäoline, et kohus mõistab mõlemale lapsele elatisraha välja miinimumsuuruses ehk poole alampalga ulatuses. Sellisel juhul tuleks ju vanemal kogu oma sissetulek maksta elatisrahaks ja tema enda vajadused jääksid täielikult katmata.

Kui suur oleks nö maksimaalne elatisraha antud olukorras, on keeruline öelda, seda mõjutavad muuhulgas laste tegelikud ülalpidamiskulud, samuti see, millised on elatise maksmiseks kohustatud vanema enda vajadused ja milline on lapsi kasvatava vanema majanduslik olukord.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand