Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas Rootsis elavalt ja töötavalt isalt elatisraha nõuda?28.09.2018

Tere.
Olen elanud laste isaga koos juba üle kümne aasta koos. Pole abielus. Meil on kaks last, 7-aastane ja 1,5 kuud vana laps. Lapsed on tema nimel. Ta juba üle aasta Rootsis töötanud ja elanud. Käib eestis iga 3 kuu tagant. Sissekirjutus nagu ma aru saan on rootsis ja tal on lisaks Eestile ka seal Rootsi id. Kuidas ma saan temalt lastele elatist nõuda ja kas mul on ka õigus omale elatist nõuda lapse 3 aastaseks saamiseni? Vabatahtlikult pole nõus elatist maksma.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laste elukoht on Eestis, on võimalik lastele elatist nõuda läbi Eesti kohtu. Selleks tuleb kohtule esitada vastav hagiavaldus, riigilõivu elatise nõudmise hagilt tasuda ei tule.

Teil on võimalik endale kuni lapse 3-aastaseks saamiseni elatist nõuda juhul, kui Te ei ole ise võimeline endale sissetulekut teenima. Selliseks takistuseks on eelkõige rasedusest või sünnitusest põhjustatud terviseprobleem või olukord, kus emal ei ole lapse eest hoolitsemise tõttu võimalik endale ise sissetulekut teenida.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand