Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas jagatakse maja, mis on enne abielu soetatud ja ühe abikaasa nimel, maa aga erastatud abielu ajal?28.09.2018

Oleme abikaasaga koos elanud 28 aastat sellest 14.a.seaduslikus abielus. Ostsime maja, kui polnud veel abielus ja maja on vormistatud abikaasa nimele. Maa aga sai erastatud siis, kui olime juba abielus. Nüüd aga abikaasa soovib lahutust ja väidab, et mul pole majale mingeid õigusi, sest olevat enne abielu soetatud vara. Kas mul on siis õigus ainult hoonete all olevale maale. Tänan ja ootan vastust

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Maa ostueesõigusega erastamise korral tekib kinnistule ühisomand ka siis, kui hooned, mille juurde maa erastati, kuulusid ühe abikaasa lahusvara hulka (Riigikohtu seisukoht tsiviilasjas nr 3-2-1-77-07).

Kas aga sellisel viisil tekkinud ühisomandit jagatakse abikaasade vahel võrdsetes osades, on omaette küsimus. Hetkel kehtiv perekonnaseadus ei anna ühisvara jagamisel alust abikaasade osade võrdsuse põhimõttest kõrvalekaldumiseks, kuid selleks annab võimaluse eelmine perekonnaseadus, mida kohtud ebaõiglase tulemuse vältimiseks kohati kohaldavad. Seega võib Teie poolt kirjeldatud olukorras abikaasa taotleda ühisvara jagamist ebavõrdsetes osades, kuivõrd ühisvara hulka kuuluv kinnistu on tekkinud ühe abikaasa lahusvaraks olnud elamu juurde maa erastamisega.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand