Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas vähendada notariaalse kokkuleppega paika pandud elatisraha?09.10.2018

Mu elukaaslane maksab oma lapse emale 400 eurot lapsetoetust kuus. Meie arvates on see liiga palju ja mees tahab seda alandada 250 eurole kuus. Kas selline asi on võimalik? Mees tegi mõned aastad tagasi naisega lepingu selleks, et naine saaks auto liisingusse võtta, et maksab naisele selle summa ja naine ütles, et see vaja notari juures kinnitada, et ta saaks auto võtta aga mees ei jaganud asja ära, et naine oli kaval ja tegi seda. Mis oli suur viga ja naine nüüd toetubki sellele paberile ja keeldub seda alandamast. Ilmselgelt see kõik raha lapsele ei kulu. Kas on mingitki võimalust, et saame selle summa väiksemaks peale kohtu?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kuivõrd tegemist on vanemate vahel sõlmitud lepinguga, tuleb lapse isal esitada lapse emale lepingu ülesütlemise avaldus vastavalt seaduses sätestatud korrale. Kui lapse ema isa poolt makstava elatisraha suurusega ei nõustu ja algatab siiski täitemenetluse, nõudes lepingus kokkulepitud summat, on lapse isal võimalik esitada sundtäitmise lubamatuks tunnistamise hagi, kuivõrd notariaalne leping on tema poolt üles öeldud ja puudub alus täitemenetluse läbiviimiseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand