Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas jaotatakse eluase lahku kolimisel?25.10.2018

2,5 aastat tagasi sai soetatud eluase, mis on mõlema elukaaslase kaasomand (50%). Kui lahku kolime ning naine lapsega ära kolib ja elukohta jääb lapse isa elama, siis mis saab minu kaasomandist? Arvesse võttes olukorda, kus mees keeldub midagi maksmast ehk seda kaasomandi osa. Kaasomandit müüa ka kahjuks ei saa ehk keegi ei osta poolt korterit.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kaasomanikul on igal ajal õigus nõuda kaasomandi lõpetamist. Seda tehakse kolmel erineval viisil – jagatakse reaalosadeks, müüakse ning müügitulu jagatakse peale kohustuse mahaarvamist kaasomanike vahel ja kolmanda variandina jäetakse kaasomandi osad ühe kaasomaniku ainuomandisse, kes maksab oma osa kaotanud kaasomanikule rahalist hüvitist. Esimene variant selles olukorras kõne alla ei tule, samuti teine variant (saan aru, et elukaaslane soovib eluaseme säilitada), seega peaks kaasomandi lõpetama sellist, et eluaset säilitada sooviv kaasomanik saab eluruumi täielikult enda omandisse, võtab endale üle laenukohustuse ja maksab omandi kaotanud kaasomanikule rahalist hüvitist poole eluruumi turuväärtuses, millest on maha arvatud laenukohustus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand