Perekonnaõigus

Küsimus: Kas lapse sünnitunnistuse järgi isal on mingi õigus minult last nõuda vms, kui laps teda ei tunnegi?31.10.2018

Tere!
Lapse isa on sünnitunnistusele kantud, elatis on välja nõutud kohtu kaudu, kohtutäitur on ka peal, aga ise ta vabatahtlikult ei maksa. Ta pole 2 a jooksul kordagi lapse elus osalenud. Laps ei tunnegi teda, laps peab oma isaks minu uut elukaaslast. Minu elukaaslane hoiab väga last. Küsimus selles, kas lapse sünnitunnistuse järgi isal on mingi õigus minult last nõuda vms, kui laps teda ei tunnegi, ja pole päevagi lapse elus osalenud. Või mis kohustused mul tema ees on?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse bioloogilisel isal, kes on kantud lapse sünnitunnistusele, on õigus lapsega suhelda. Last kasvataval vanemal ei ole õigust suhtlemist takistada (kui see just lapsele kahjulik ei ole).

Ilmselgelt tuleb suhtlemisega alustamisel arvestada kõiki asjaolusid, sealhulgas fakti, et isa ei ole lapse elus osalenud. Seega alguses peaksid kohtumised olema lühiajalised ja ilmselt Teie juuresolekul.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand