Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas saada abi, kui lapse isa on vanglas ja elatusraha ei maksta?19.11.2018

Tere,
Kas ja kuidas käituda? Kas saab avalduse teha linnaosa valitsusele? Elatusraha selleks ajaks, kui lapse isa kannab vangla karistust? Laps on sama perekonnanime kandev. Kohtusse ei ole pöördunud. Saavutasime temaga kohtuvälise leppe. Nüüd oleme sellises olukorras, kus laekumisi ei tule. Kohtusse uuesti pöörduda ei tahaks. Sellega kaasnevad ka muud ressursid, aeg ja närvid.

Ette tänades!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Omavahelist kokkulepet ei ole võimalik sundtäita ehk see ei allu täitemenetlusele (kui tegemist ei ole just vastava notariaalse kokkuleppega), seega tuleks Teil ikkagi elatise väljamõistmiseks kohtu poole pöörduda. Jõustunud kohtulahendi alusel on võimalik lapse isa suhtes algatada täitemenetlus. Kui lapse isal igasugune vara puudub, mille arvelt lapse elatisnõuet täita, on võimalik esitada nõue asenduskohustusena lapse isapoolsete vanavanemate vastu, kuid see eeldab taaskord kohtusse pöördumist (kui vanavanemad just vabatahtlikult nõuet ei täida).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand