Perekonnaõigus

Küsimus: Kas võin keelduda, kui lapse isa nõuab kohtu kaudu DNA testi?20.11.2018

Tere!

Mees, kellega pole mingit kooselu olnud, kuid kogemata juhtus laps, nõuab kohtu kaudu dna testi. Kas mul on õigus keelduda? Kas kohus võtab arvesse seda lapsega kokkusaamise korral, et mees on mind vaimselt terroriseerinud umbes aasta ning minu ja lapse tervisele halvasti mõjunud. On võimalik, et mingit lapsega koosolemist ei tule? Tegu on 1-kuuse beebiga.

Aitäh ette ära

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui mees on esitanud kohtule hagi isaduse tuvastamiseks, ei ole võimalik DNA-analüüsi läbiviimisest keelduda. Kui kohus tuvastab, et mees on lapse bioloogiline isa, kantakse isa nimi lapse sünniakti ja tal tekivad lapse suhtes vanemalikud õigused ja kohustused, sealhulgas õigus lapsega suhelda. Teie poolt nimetatud asjaolud võivad mõjutada isa ja lapse suhtlemise korraldust, kuid isal peab siiski olema võimalus lapsega kohtuda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand