Perekonnaõigus

Küsimus: Kas ema hooldaval tütrel on õigus omada enda käes ema dokumente ja panga kaarti?21.11.2018

Tere.
Ema, kellel on kolm tütart, hakkas vabatahtlikult peale isa surma osaliselt hooldama vanem tütar. Ema elab oma korteris üksi ja saab üle keskmise pensioni. Vanem tütar maksab vajalikud maksud ja toob nädalas korra toidukraami, kraamib ja aitab pesta. Ema dokumendid ja pangakaart on vanema tütre käes ja tema teeb nendega tehinguid. Noorem tütar kahtlustab, et vanem õde kasutab ema raha enda tarbeks. Noorem tütar palus vanemal õel esitada pangaväljavõtted tehingute kohta. Vanem õde ei ole nõus neid näitama, selgitades, et ei ole kohustatud seda tegema. Kas tal on see õigus ja kas tal on õigus omada enda käes ema dokumente ja panga kaarti?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ema hooldaval tütrel ei ole otseselt kohustust anda ülevaadet ema ülalpidamiseks tehtavate kulutuste kohta. Kui ema on volitanud ühte tütardest enda nimel pangatehinguid tegema, ei näe ma midagi sobimatut ka selles, et ema pangakaart on teda hooldava tütre valduses.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand