Perekonnaõigus

Küsimus: Kes maksab kulud, kui isa soovib uuesti isaduse tuvastamist?22.11.2018

Tere!
Minu lapse isa nõuab nüüd uut isaduse tuvastamist. Põhjuseks, et ta pole ikkagi kindel. Laps sündis jaanuar 2016. Aprillis 2016 rahuldas kohus minu kui lapse seadusliku esindaja (ema) hagi tagaselja. Lapse isa tol korral ei andnud kohtule mingeid selgitusi. Samuti mõisteti välja elatis, mida nüüd maksab Elatisfond.
Tuvastab kohus isadust vajadusel mitu korda? Ja kui, siis kes, maksab sellega seonduvad kulud?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isadus on kohtulahendiga tuvastatud, ei saa lapse isa pöörduda uuesti kohtusse isaduse tuvastamiseks. Küll aga võib lapse isal olla õigus isaduse vaidlustamiseks, kui talle on teatavaks saanud asjaolud, mis annavad selleks aluse ning nendest asjaoludest teadasaamisest ei ole veel möödunud ühte aastat. Kui kohus peaks tuvastama, et mees ei ole lapse bioloogiline isa, võib kohus jätta menetluskulud Teie kanda, kuid ei pruugi – perekonnaasjades jäävad reeglina menetluskulud poolte endi kanda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand