Perekonnaõigus

Küsimus: Mida teha, et lapsel ei tekiks täiskasvanuna kohustusi oma isa suhtes, kuna ta meid ei toeta?11.02.2019

Tere!
Kui lapse isa on keeldunud lapsele elatusraha maksmast (omavahelisel kokkuleppel) ja ei ole aastaid seda juba teinud ning ei ole ka lapse vastu huvi tundnud, siis mida peaksin tegema, et lapsel ei tekiks täiskasvanuna kohustusi oma isa suhtes? Oma pererahu huvides olen siiani kohtuteed vältinud, sest tuleme lapsega toime ka ilma isapoolse elatusrahata.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isa rikub lapse suhtes jämedalt ülalpidamiskohustust, võib kohus tulevikus piirata (või ka vabastada) lapse ülalpidamiskohustusest abivajava isa ees. Selleks tuleb aga kohtule tõendada, et isa on oma ülalpidamiskohustust rikkunud, kuid selleks on sobilikud eelkõige tõendid, mille kohaselt on isalt lapse kasuks kohtulahendiga elatis välja mõistetud ning tõendid ebaeduka täitemenetluse kohta. Täiendavalt sobivad tõendamiseks ka tunnistajate ütlused.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand