Perekonnaõigus

Küsimus: Kui suvel on lapsed isaga, kas ma pean talle riiklikku lapsetoetuse üle kandama?11.02.2019

Kui suvel on lapsed isaga, kas ma pean talle riiklikku lapsetoetuse üle kandama? Ja kui isa talvel maksab mulle lapsetoetust, kas ma pean sama tegema suvel?
Kui jah, siis kas isal on õigus seda raha tagasiulatuvalt minult nõuda?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse ülalpidamiskohustus jaotub vanemate vahel reeglina võrdselt ehk siis vanemad peaksid võrdsetes osades katma lapse ülalpidamiskulud.

Kui lapsed veedavad sisuliselt terve aja ühe vanemaga, tuleb lastest lahus elaval vanemal katta pool laste ülalpidamiskuludest, reeglina elatise maksmise teel. Lapsi kasvatav vanem panustab samuti pool ülalpidamiskulude suurusest, vahetult kulutusi tehes. Kui lapsed veedavad terve suve isaga ja sellest tulenevalt Teil laste ülapidamiseks kulutusi teha ei tule, peaksite katma pool laste ülalpidamiskuludest isa juures.

Praktikas juba makstud elatist tagasi nõuda ei saa.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand