Perekonnaõigus

Küsimus: Mis õigused mul vanemana on kui tütar on 15-aastane, lapseootel ja tahab kodust välja kolida?13.03.2019

Tere!
Minu tütar on 15-aastane, saab kohe kohe kuusteist ja on rase. Tahavad lapse alles jätta ja ta tahab kodust välja kolida, mis õigused minul selle kohapeal on? Kas mul on õigus teda kodus hoida või võib ta oma poisi juurde kolida peale kooli lõpetamis? Mis õigused minul kui lapsevanemal üldse on või enam polegi.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Alaealise lapse vanemana on Teil nii õigus kui ka kohustus oma alaealise lapse eest hoolitseda ja hooldusõigust teostada. Seega juriidiliselt on Teil õigus otsustada, kas laps võib eraldi elama asuda või mitte, aga iseasi on, kas füüsiliselt on võimalik teda takistada. Ilmselgelt oleks kõige parem jõuda lapsega rahumeelselt kokkuleppele, selleks võib kasutada ka pereterapeudi/psühholoogi abi.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand