Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas pärast lahutust majalaenust lahti saada?21.11.2011

Tere!
2 aastat tagasi lahutasin abielu. Abielu ajal sai teine pool kinkelepinguga pool majast, milles elasime. Teise poole omale soetamiseks võtsime pangalaenu. Mina laenusaajana nr 2. Nüüd olen olukorras, kus teine pool elab selles majas (iseenesest loogiline ja selle vastu ma ei olegi), kuid tal on viimasel ajal raskusi maksete õigeaegsel tasumisel pangale. Pank aga mind laenu kaastaotlejast vabaks ei taha lasta, sest teine pool on töötu. Elan lastega üürikorteris ja omale eluaseme soetamiseks laenu ei saa võtta. Kuidas ma sellest laenust ikkagi lahti võiksin saada, kust peaksin alustama ja kas mul oleks isegi abielu ajal seal majas remonditegemise arvelt õigus mingit kompensatsiooni nõuda?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Abielu ajal soetatud vara (sh nii õigused kui ka kohustused) on reeglina poolte ühisvara. Teadmata konkreetse juhtumi asjaolusid, ei ole võimalik ka konkreetseid soovitusi jagada. Teie olukorra lahendamise võimalused sõltuvad muuhulgas sellest, kas Teil oli sõlmitud abieluvaraleping, kas Te olete juba ühisvara jaganud või mitte, kes on täitnud laenulepingust tulenevaid kohustusi jne. Kui laenulepinguga võetud kohustuse puhul on tegemist ühisvaraga, oleks otstarbekas ühisvara jagada. Ühisvara jagamisega on võimalik ka määrata, kelle kanda jääb laenulepingust tulenev kohustus.