Perekonnaõigus

Küsimus: Soovin teada, kas on võimalik reisida lapsega üle piiri (nt Lätti) ilma teise lapsevanema nõusolekuta?24.10.2019

Tere
Soovin teada, kas on võimalik reisida lapsega üle piiri (nt Lätti) ilma teise lapsevanema nõusolekuta?
Lapse vanavanemad ning sugulased elavad Lätis ning suvel ja koolivaheaegadel oleme käinud külas neil. Nüüd peale lahku kolimist ja elatisnõude esitamist väitis lapse isa, et lihtsalt kiusu pärast keelab mul igasuguse reisimise lapsega ja oma nõusolekut ta mulle ei anna mitte mingil juhul.
Kuidas siis edasi käituda? Kas laps ei saagi enam kohtuda oma vanavanematega?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lühiajaline reisimine välisriiki ei eelda teise hooldusõigusega vanema nõusolekut, teavitada siiski võiks. Teise vanema nõusolek on vajalik siis, kui vanem soovib lapsega välisriiki elama asuda. Olenevalt külastatavast riigist võib piiril vastava loa olemasolek siiski vajalik olla.

Kui vanematel ei õnnestu lapsega suhtlemise korras omavahel kokkuleppele jõuda, määrab vanema avalduse alusel suhtlemiskorra kindlaks kohus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand