Perekonnaõigus

Küsimus: Kas lapse isa saab minult (teovõimetult) alimente nõuda ja tänavale visata?17.01.2020

Tere!
Raske psüühikahäire tõttu olen teovõimetu ja ei suuda iseenda eest enam hoolitseda. Elan hetkel lapse isa elamises, mis talle ei sobi ja ta tahaks last üksi kasvatada. Minul eestkostjat pole ja kas on õigus tal mind haiguse tõttu tänavale visata ja veel alimente nõuda või siis seda nõuda minu vanematelt? Olukord on viimasel ajal eriti pingeline, sest lapse isa on asetanud lapse hetkel justkui enda asemele ja käsib mind mõnitada, alandada.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isa on Teie poolt kasutatava eluruumi omanik, on tal paraku õigus otsustada, kes sellel pinnal viibivad. Mõistan, et Te ei ole lapse isaga abielus, sellisel juhul ei ole kahjuks lapse isal ka Teie suhtes ülalpidamiskohustust.

Lapsel on õigus saada ülalpidamist oma vanematelt, seega tuleb arvestada võimalusega, et lapse isa esitab Teie vastu vastava nõude (kui laps jääb elama isaga). Kui ta seda teeb, on Teil võimalik põhjendada, millises ulatuses olete võimeline lapsele elatist maksma

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand