Perekonnaõigus

Küsimus: Kas võib tulla kõne alla ka eluaseme müük lapse elatisemakse katteks?13.05.2020

Tere!
Kui lapse ema annab ainuhooldusõiguse lapse isale ja kolib nende ühisest elamisest välja ja soetab endale ise uue elamispinna, siis kas on reaalne oht, et see võetakse ikkagi käest lapse elatisemakse tarbeks? Lapse ema puuduva töövõimega aga kuskil siiski ju elama peab ja kas on ohu ennetamiseks parem kolida üüripinnale. Kuna lapse emal on vaimsed häired, siis ta ei elaks elukohakaotust lihtsalt üle.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui vanemalt mõistetakse kohtu kaudu elatisraha välja, kuid ta ei ole võimeline seda tasuma, võib last kasvatav vanem algatada tema suhtes täitemenetluse ja kõige viimase variandina võib kohtutäitur sissenõude seada ka võlgnikuks oleva vanema kinnisvarale. Seega oleneb asjade kulg peaasjalikult sellest, kuidas otsustab last kasvatav vanem elatisvõlgnevuse korral käituda (kas ta üldse algatab täitemenetluse jms).

Kui kohtu kaudu väljamõistetud elatis ongi vanemale üle jõu käiv, on vanemal õigus taotleda elatise vähendamist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand