Perekonnaõigus

Küsimus: Kas nüüd aastaid hiljem pean eksabikaasale maksma osa auto raha?02.12.2011

Tere,

2001. aastal soetasime koos abikaasaga uue sõiduki. Minu nimele vormistasime liisingu, abikaasa oli kaastaotleja ja liisingmakse läks maha minu arveldusarvelt. 2002. aasta suvel meie kooselu purunes ja kohus lahutas meie abielu 2004. aasta talvel. Antud sõiduki liising on juba ammu lõppenud, kuid seda sõidukit kasutan tänaseni.
Nüüd aastaid hiljem soovib eksabikaasa saada antud auto eest raha, õnneks küll mitte palju, kuid mingi osa sellest, mis me kooselu jooksul koos maksime selle eest.
Kas nüüd tagantjärgi olen kohustatud maksma?

Lugupidamisega
K

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Teie küsimusest jääb selgusetuks, kas koos abielu lahutamisega jagati ka ühisvara. Kui ühisvara jäi jagamata, siis on abikaasadel õigus nõuda ühisvara jagamist. Ühisvara jagatakse poolte kokkuleppel või ühe poole nõudel kohtuotsusega. Vastavalt perekonnaseaduse § 37 lg-le 1 jagatakse ühisvara abikaasade vahel kaasomandi lõpetamise sätete kohaselt võrdsetes osades, kui ei ole kokku lepitud teisiti.