Perekonnaõigus

Küsimus: Kas lapsel on õigus otsustada millise vanema juures ta elab?13.01.2022

Tere!
Kas lapsel on õigus otsustada millise vanema juures ta elab? Laps tahaks elada isa juures Eestis, kus on ta vanavanemad ja ta sugulased. Hetkel on nii, et isa maksab alimente korrektsel, vastavalt seadusele ja nüüd otsustas lapse ema, et see summa ei ole piisav. Laps elab emaga Hispaanias. Kus riigis peaks pöörduma kohtu poole?
Hetkel on hooldusõigus 50/50 aga lapse ema üldiselt otsustab lapse külas käimist alimentide summa pealt. Laps on 14a.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseaduse kohaselt ei saa kohus teha muudatusi hooldusõiguses, kui sellele vaidleb vastu vähemalt 14-aastane laps. Sellele tuginevalt on 14-aastasel lapsel juba õigus otsustada, kumma vanema juures ta elada soovib.

Kui aga lapse elukohariik on välisriigis, nagu antud juhul, on pädevaks kohtuks lapse elukohariigi kohus. Seega eelkõige soovitan Teil üritada lapse emaga kohtuväliselt kokkuleppele jõuda, kuivõrd kohtumenetlus välisriigis võib olla aeganõudev ja koormav. Arvestades lapse vanust, peaks ema olema võimeline mõistma, et lapse otsus on adekvaatne ja kaalutletud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand