Perekonnaõigus

Küsimus: Kas abielu ajal mulle kingitud korteri osa kuulub meil abikaasaga nüüd ühisvarasse?12.02.2024

Tere
Olen lahutatud 2.5 aastat. Laps (8 aastat) elab minuga, kohtub isaga nädalavahetustel ja erikokkuleppel tihedamini. Kui ma olin abielus, minu nimele kirjutas minu vend 5/9 korterist, kus elas isa (kinkis). Kas lapse isal on nüüd õigus nõuda peale lahutust pool minu osast (ehk 5/9 ÷2)?
See on meie ainus eluase ja kuna kasvatan ja pean üleval last üksinda, siis maksta talle hullu raha enda isa vara eest on suur probleem. Kas korteri väärtus arvutatakse lahutuse ajal olevate hindade alusel?
Esimesed 2 aastat maksis lapse isa vabatahtlikult lapse kontole raha, viimased pool aastat ta keeldub maksmast. Kas on võimalik nõuda ka maksmata kuude eest elatist, kui esitan avalduse kohtusse?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Abielu ajal kinke teel omandatu on lahusvara - seega on Teie venna poolt Teile kingitud korter Teie lahusvara ja selle jagamist endisel abikaasal õigus nõuda ei ole.

Kui lapse isa lapsele vabatahtlikult elatist ei maksa, on Teil õigus nõuda kohtu kaudu elatise väljamõistmist, seejuures 1 aasta tagasiulatuvalt.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand