Perekonnaõigus

Küsimus: Kas enne abielu ostetud ja abielu ajal koos renoveeritud majast on mul ka õigus lahutuse korral midagi nõuda?31.05.2024

Kuidas jagatakse vara. Maja on ostetud enne abiellumist pangalaenuga ja on abikaasa oma. Pangalaen on nüüdseks läbi. Maja oli vana ja ehitatud nüüd korralikuks koduks. Kui nüüd lahutan, siis kas mul on õigus millelegi sealt? Olen kasvatanud kahte last ja maja korras hoidnud. Kas on mõtet kohtusse minna ja midagi nõuda? Või ei kuulu midagi mulle? Kas lastele peab abikaasa elatist maksma, kui elan eraldi, aga pole veel lahutatud?

Aitäh

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui abikaasa lahusvaraks oleva maja väärtus on abielu ajal märkimisväärselt kasvanud, võiks Teil olla väärtuse kasvust tulenev hüvitise nõue. Arvestama peaks ka seda, et pangalaenu on suure tõenäosusega tasutud Teie ja abikaasa ühisvarast ehk abikaasa lahusvara väärtus on kasvanud ühisvara arvelt.

Lastest lahus elaval vanemal on laste suhtes ülalpidamiskohustus ka siis, kui vanemate abielu ei ole lahutatud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand