Perekonnaõigus

Küsimus: Mul on ainuhooldusõigus, kas abielludes on meil mehega automaatselt ühine hooldusõigus?16.12.2011

Lapse sünni registreerimisel sai määratud mulle, kui emale, ainuhooldusoigus (lapse isa nousolekul), kuid meie mõlema soov oleks hooldusoigust jagama hakata (ehk vaidlust meie vahel pole). Kas kohtule on vaja sel juhul ka pohjendused esitada või on sellisel puhul tegu lihtsalt vormistusliku küsimusega? Lapse isa on välisriigi kodanik ning me ei ela sisuliselt koos. Kuna plaan on tulevikus ka abielluda, siis kas sellisel puhul jääks kohtus käimine ära ning hooldusõigus laieneks automaatselt mõlemale vanemale?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Kui otsustate abielluda, siis vastavalt perekonnaseisutoimingute seaduse § 42 lg 4 p-le 7 kantakse abielu registreerimisel rahvastikuregistrisse muuhulgas ka andmed abiellumisest tingitud muudatuste kohta vanema hooldusõiguses. Kohtu poole pöördumine ei ole vajalik, kui hooldusõigust ei ole kohtuotsusega piiratud või ära võetud.