Perekonnaõigus

Küsimus: Isa ei taha last toetada, väga raske on, mida teha?16.12.2011

Tere
Olen 7-aastase lapse ema ja me elame kahekesi. Peale seda, kui läksime lahku, on olnud lapse isal mitu põhjust, et mitte maksta. Laps on viimane, kellele midagi vaja maksta tema arvates. Tegin asja ametlikuks, alimendid on kohtu poolt välja mõistetud 2175 krooni ehk 139 eurot. Lapse isa kaotas oma töö ja nüüd on ta ametlikult töötu, käib metsas raha teenimas mitteametlikult ning on väga vihane kui küsin raha. Läksin kohtutäituri juurde, täitsin avalduse ja kiri läks talle koju, et tal on võlgnevus. Sain hiljem raha kätte aga nüüd on käes november ja kordub see mis eelminegi kuu, käisin kohtutäituri juures jälle, kehitati vaid õlgu, et ta on töötu ja vara tal ka ei ole. Seletasin, et me ju ei ela ära - mul on miinimumpalk ja üürikorter vajab maksmist. Öeldi, et äkki ootan veel ja nii me siis ootame lapsega. Väga, väga raske on...mida ma peaksin tegema? Äkki oskate teie nõu anda.
Aitäh, lugupidamisega K

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Lapse ülalpidamiskohustuse täitmine on kaitstud nii tsiviil- kui ka karistusõiguslikult. Kui vanem hoiab pahatahtlikult elatise maksmisest kõrvale, võib esitada politseile avalduse elatise maksmisest kõrvalehoidva vanema suhtes kriminaalmenetluse algatamiseks. Vanema kuritahtliku kõrvalehoidumise eest oma nooremale kui kaheksateistaastasele lapsele või täisealiseks saanud, kuid abi vajavale töövõimetule lapsele kohtu poolt väljamõistetud igakuise elatusraha maksmisest võib kohus karistada kas rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistusega.
Praktikas on kriminaalmenetluse algatamine nii mõnelgi juhul aidanud elatise maksmisele kaasa.