Perekonnaõigus

Küsimus: Kas enne abielu tekkinud võlad võivad abielludes abikaasale probleeme tekitada?23.12.2011

Tere,
Plaan on abielluda, kuid on nooruses võetud rumalad laenud, mida ei jõua korraga tasuda. Kohtutäiturid on konto juba arestinud. Küsimus siis, kas enne abielu tekitatud probleemid ei tekita muresid abikaasale või on vaja teha varalahususe leping ja kui palju see umbes maksta võiks? Tänan!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Teie poolt võetud laenudest tulenevad kohustused on käsitletavad Teie isiklike kohustustena. Juhul, kui valite abielludes varaühisuse, vastutate oma kohustuste täitmise eest oma lahusvara ning pooles väärtuses ühisvaraga, seega võib võlausaldaja halvemal juhul nõuda ühisvara jagamist (st juhul, kui Teie lahusvarast ei piisa kohustuste täitmiseks). Seega oleks Teie jaoks kõige mõistlikum valida abielludes varasuhteks varalahusus. Kuna saate sellise valiku teha enne abielu sõlmimist, puudub vajadus sõlmida eraldi abieluvaraleping notari juures.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand