Perekonnaõigus


Küsimus: Lapsega kohtuda ei lubata, kas ma pean sellele vaatamata elatusraha maksma?28.12.2011

Andsime lahutuse avalduse 27. kuupäeval ja lahutus on 31. jaanuaril. Naine ei ole nõus, et ma lapsega kohtuksin, vähe sellest, et mind tõsteti lihtsalt välja, kus ma olen sisse kirjutatud, üürid ja elatusrahad olen mina andnud ja nüüd piiratakse ka lapsega suhtlemist. Ei taheta, et ma üksi lapsega oleksin (laps on 1,10 aastane tüdruk). Kas mul on õigus oma tütrega suhelda või ei, ja kas ma pean siis midagi maksma, kui ma ei näe tütart ega ela sellel aadressil?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo Puurits & Partnerid, www.puurits.ee

Tere!

Tulenevalt perekonnaseaduse § 143 lg-st 1 on Teil nii õigus kui ka kohustus oma lapsega isiklikult suhelda. Samuti peab last kasvatav vanem hoiduma igasugusest tegevusest, mis kahjustab lapse suhet lahus elava vanemaga. Seega ei tohiks lapse ema Teie ja lapse vahelist suhtlust takistada.

Paraku ei mõjuta asjaolu, et lapse ema Teid lapsega suhtlemises piirab, Teie ülalpidamiskohustust lapse ees. Juhul, kui lapse ema poolne lapsega suhtlemise takistamine edasi kestab, tuleb suhtlemiskorra kindlaksmääramiseks pöörduda vastava avaldusega kohtu poole, tagamaks Teile suhtlemisõigus lapsega.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand