Perekonnaõigus


Küsimus: Kas teise lapse elatisraha on väiksem, kui esimese lapse puhul?11.01.2012

Tere,
Läksime mehega lahku. Laps on 2,6 a. Abielus me ei olnud. Kooselu ajal sai ostetud pangalaenu peale korter. Kas mul on õigust nõuda, et mees tasuks poole pangalaenust, k.a. kommunaalmaksed? Linna lasteaias ei ole vaba kohta ja seega laps käib eralastehoius. Ma ei jõua oma sissetulekuga kõiki neid kohustusi maksta. Mehel on eelmisest kooselust 12 a. laps, minu teada peaksid olema ametlikult alimendid peal. Kas mul on üldse võimalik nõuda mingit raha tema käest. Mees ütles, et tegelikult seaduse järgi teist last ei pea ta toetama sama summaga, millega esimest, ühesõnaga teine laps peaks saama vähem. Kas see peab paika?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kindlasti ei vasta tõele väide, nagu peaks ülalpidamiskohustuse täitmisel eelistama esimesena sündinud last järgmisena sündinule.

Kui lapse isa ei täida vabatahtlikult ülalpidamiskohustust oma lapse ees, tuleb elatise väljamõistmiseks pöörduda vastava avaldusega kohtu poole või algatada maksekäsu kiirmenetlus elatisnõudes. Lapse ülalpidamiseks makstava elatise sisse ei saa arvestada maksekohustusi panga ees, kuid kindlasti saab elatise ulatuse määramisel arvesse võtta lapse osa kommunaalkuludest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand